Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login

Polski Deutsch English

ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 11419250

Niemiecki nazistowski pomnik Oławskiej Krwawej Niedzieli (dawny)

S.A.-Denkmal, Georg Konietzke Denkmal, Der Ohlauer Blutsonntag Denkmal



Budowa
1934
Status
Nie istnieje
Likwidacja
1990
 
Pomnik zbudowano w 1934 roku przy moście łączącym obecne ulicę Strzelną i gen. Andersa i ustawiono frontem w stronę placu Zamkowego. Pomnik składał się trzech granitowych bloków, prawdopodobnie przywiezionych ze Strzelina. Każdy z bloków wieńczyła kula. Na środkowej, największej części pomnika, przymocowano swastykę z metalu. Pod nią wyryto nazwiska czterech członków SA, którzy "złożyli ofiarę krwi dla III Rzeszy". Georg Konietzke i Herbert Stanetzki - zginęli w tym 10 lipca 1932 roku. Doszło wówczas ...
Pomnik zbudowano w 1934 roku przy moście łączącym obecne ulicę Strzelną i gen. Andersa i ustawiono frontem w stronę placu Zamkowego. Pomnik składał się trzech granitowych bloków, prawdopodobnie przywiezionych ze Strzelina. Każdy z bloków wieńczyła kula. Na środkowej, największej części pomnika, przymocowano swastykę z metalu. Pod nią wyryto nazwiska czterech członków SA, którzy "złożyli ofiarę krwi dla III Rzeszy". Georg Konietzke i Herbert Stanetzki - zginęli w tym 10 lipca 1932 roku. Doszło wówczas do starcia bojówek hitlerowskich z sympatykami lewicy. 19-letniego Konietzke'go pobito i wrzucono do rzeki, a 24-letni Stanetzki zmarł od postrzału. Tego dnia rany odniosło około 20 innych osób. Hitlerowska propaganda zainteresowała się tym zajściem. Pisały o nim gazety w całych Niemczech. Zdarzenie to nazwano "Der Ohlauer Blutsonntag" czyli "Oławską krwawą niedzielą". Oprócz pomnika, zabitych nazistów upamiętniono nazywając most oraz jedną z ulic.

W granicie wyryto też nazwisko Adolfa Gerstenbergera oraz Paula Gohla, którzy zginęli w marcu i październiku 1931. Gerstenberger, syn szewca, 22-latek został pobity kijem w czasie bójki szturmówki SA z członkami SPD w Karłowicach/Popielowie 16 marca 1931 r. i zmarł dzień później w wyniku obrażeń. Kim był Paul Gohl i jak zginął - to wymaga ustalenia.

Pomnik stał się miejscem demonstracji sympatyków narodowego socjalizmu. W niezmienionej formie przetrwał do końca wojny. W 1950 roku zeszlifowano napisy z głównej bryły, odwrócono go o 180 stopni i postawiono na skwerze przy ulicy Spacerowej, w miejscu dawnego pomnika ku czci poległych z 4. Pruskiego Pułku huzarów z Oławy w latach 1914-1918. Taki "nowy" monument, złożony z podstawy i granitowego bloku, upamiętniał działacza komunistycznego, współpracownika Armii Czerwonej, generała Karola Świerczewskiego. Składano przy nim wieńce podczas ważnych uroczystości państwowych. W 1990 roku granitowy blok zdemontowano i wywieziono na teren jednej z firm przy ulicy 3 Maja. W listopadzie 2014 przewieziono go do zakładu kamieniarskiego przy ulicy Ofiar Katynia. Być może leży tam do dziś.

(moose za Piotr Turek Przedwojenne pomniki. Pomnik ofiar "Der Ohlauer Blutsonntag" w Gazeta Oławska tuolawa.pl)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1935-1939
    komentarze: 0
    Pomnik zabitych bojówkarzy SA przy moście pocztowym, ustawiony ...
  • Data: 1935-1939
    komentarze: 17
    Nazistowski pomnik szturmowców SA zabitych w 1931 i w 1932 roku ...
  • Data: 1940
    komentarze: 2
    Oława.